Jolly Tour

Nerelere Gidilir

EGE CENNET İLE BULUŞUYOR

NERELERE GİDİLİR?

 

Meryem Ana Evi
İsa’nın annesi Meryem’in son yıllarını geçirdiğine inanılan ev Bülbüldağı üzerinde bulunur. Daha sonra kiliseye çevrilmiş ve Papa tarafından hac yeri ilan edilmiştir. Moloz taş ve tuğla kullanılarak inşa edilmiş olan ev hem ibadethane hem turistik alan olma özelliği taşır.

 

Yedi Uyuyanlar
Roma imparatoru Decius zamanında, zulümden kaçan yedi Hristiyan gencin sığındıkları rivayet edilen mağara olduğuna inanılır. Bizans Döneminde mezar kilisesi haline getirilmiş olan mağarada çok sayıda mezar keşfedilmiştir ve hem mezarlarda hem kilise duvarlarında Yedi Uyuyanlar’a ithaf edilmiş yazıtlar bulunmaktadır.

 

Kurşunlu Manastırı
Kuşadası’nın Davutlar köyünde, 600 metre rakımda bulunan manastırın 11. yüzyıl Bizans yapısı olduğu tahmin edilmektedir. Manastırda yemekhane, kiler, mutfak, keşiş odaları, şapel ve savunma odaları gibi bölümler mevcuttur. Manastırın saldırılara karşı savunma amacıyla merkezden uzak ve yüksekte inşa edilmiş olduğu bilinmektedir.

 

Zeus Mağarası
Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde bulunan, dağlardan gelen tatlı ve denizden gelen tuzlu suların karışarak içinde birikmesi ile doğal bir havuz haline gelmiş mağaradır. Mağaranın derinliği 4-5 metre kadardır, kayaç altlarında 8-10 metreye kadar ulaşabilir. Mağara, dört mevsim boyunca içerisindeki suyu muhafaza eder.

 

Kuşadası Milli Parkı (Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı)
Kuşadası – Söke karayolu üzerinden ulaşılan, Kuşadası’na 28 km uzaklıktaki parktır. Yaklaşık 28.000 hektarlık bir alana sahip olan park 28 çeşit memeliye, 42 çeşit sürüngene, 209 çeşit kuşa ve 804 bitki türüne ev sahipliği yapmaktadır. İyonya şehir devletleri birliğinin toplanma merkezi olan Panionion parkın sınırları içerisindedir.

 

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı
1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmış olan kervansaray Kuşadası İskelesi yakınlarındadır. Moloz taş ve devşirme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. 1968 yılında restore edilen kervansaray günümüzde otel ve turistik tesis olarak hizmet vermektedir.

 

Güvercinada Kalesi
Bir mendirek ile Kuşadası’na bağlanmış olan Güvercinada üzerinde, tarihi Bizanslılara kadar uzanan bir kale bulunmaktadır. Osmanlı döneminde yenileme gören yapı, Barbaros Hayrettin Paşa tarafından yaptırılan bir iç kale ile İlyas Ağa tarafından yaptırılan surlardan oluşur ve son şeklini alması da bu döneme rastlar. Kale, adalardan ve denizden gelebilecek saldırıları önlemek için kullanılan bir karakol görevi görmüştür.

 

Şirince
Şirince, Kuşadası’na 30 km mesafede, tepelerin arasına kurulmuş bir köydür. Köydeki evlerin büyük çoğunluğu 19. yüzyıl veya öncesine aittir. Köyün tepelerin arasında kurulmuş olma sebebinin korsan saldırılarından korunmak olduğu sanılmaktadır. Özellikle bağcılık ve şarap üretimi ile ünlü olan köy, özgün tarihi mimarisini korumayı başarmış nadir merkezlerden biri olarak kabul edilir.